Oleje roślinne na skórę wciąż budzą kontrowersje, ponieważ przez niektórych uważane są za zbyt ciężkie do użytku kosmetycznego. Jednak wystarczy je odpowiednio używać, aby cieszyć się dobrodziejstwem ich składu dla naszej skóry. Ostatnio szturmem podbijają rynek kosmetyczny i wreszcie dostrzeżono ich potencjał w intensywnym odżywieniu i ogromną rolę w odbudowie bariery hydrolipidowej.
Oleje naturalne powinny być jednym z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Spełniają rolę zbliżoną do kremu i wzmacniają działanie innych kosmetyków. Spośród dostępnych na rynku produktów zawsze najlepiej wybierać oleje tłoczone na zimno i nierafinowane, które są bogatsze w składniki odżywcze niż te oczyszczone. Oleje oczyszczone natomiast mniej uczulają, więc mogą być polecane do skóry alergicznej.
Oleje odżywiają, pielęgnują, chronią, oczyszczają i poprawiają naturalną ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi.
Wbrew powszechnemu przekonaniu nie stymulują produkcji sebum, nie są komedogenne, a nawet jak w przypadku oleju arganowego, rozpuszczają sebum wewnątrz porów. Ich podstawowym działaniem jest zapobieganie parowaniu wody ze skóry.
Olejek można nakładać na wilgotną skórę, aby powstała naturalna emulsja, która pomaga warstwom skóry szybciej wchłaniać składniki pielęgnacyjne, dobrze jest również zamknąć go kremem okluzyjnym na koniec wieczornej pielęgnacji.
Oleje są wysoko cenione w Azji, szczególnie do stosowania w japońskich zabiegach kosmetycznych, które polegają na codziennym nakładaniu wielu produktów na skórę. Warstwowanie staje się dobrze znanym zjawiskiem na całym świecie.
Oleje do zmywania makijażu
Płyny do demakijażu na bazie oleju są powszechne w Azji i zyskują coraz większą popularność również w innych częściach świata. Oferują delikatniejsze, łagodne działanie myjące i wchłaniają się w skórę bez szorowania. Olejek otacza drobinki i pozostałości makijażu, które gromadzą się w ciągu dnia, a ponieważ olejek jest lżejszy od wody, unosi je na powierzchnię skóry. Proste spłukanie wodą pozostawia skórę czystą!
Oleje do pielęgnacji twarzy
Oleje kosmetyczne intensywnie odżywiają i błyskawicznie wnikają w skórę, pozostawiając czyste wykończenie. Istnieją olejki, które są przeznaczone dla określonych typów skóry (sucha, mieszana, tłusta) i olejki do konkretnych problemów (zmarszczki, trądzik, tłustość). Aby uzyskać najlepsze wyniki, ważne jest, aby wybrać odpowiedni olej do rodzaju skóry i problemu. Olejki można stosować samodzielnie lub razem z kremem do twarzy. Świetne działanie pielęgnacyjne mają oleje z pestek: opuncji, śliwek, malin.
Wybierając olej do pielęgnacji skóry twarzy należy zwrócić uwagę na wchodzące w jego skład kwasy. Do skóry tłustej, mieszanej i ze skłonnością do trądziku wybieramy tzw. ”suche oleje”, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze i wchłaniają się natychmiast po aplikacji. Zawierają też kwas linolowy, linolenowy lub gamma-linolenowy. Skóra sucha wymaga zaś stosowania olejów, które zostawiają na skórze warstwę ochronną i zawierają takie kwasy jak oleinowy, stearynowy, palmitynowy, mirystynowy, arachidowy lub laurynowy.
Oleje do pielęgnacji ciała
Oleje nawilżające, wyszczuplające i przeciwsłoneczne, mogą natychmiast przywrócić blask skóry, natychmiastowo odżywiając ją i pozostawiając gładszą. Suche olejki do ciała są wygodne, ponieważ szybko wysychają, eliminując czas oczekiwania przed ubraniem.
Oleje też stają się coraz popularniejsze na rynku odchudzającym. Ich lekka konsystencja sprawia, że łatwo wmasowują się w skórę, pobudzając krążenie krwi i pomagając w eliminacji cellulitu. Oprócz działania wyszczuplającego, pozostawiają skórę jedwabistą, satynową miękką.
Niektóre oleje posiadają właściwości lekkiej ochrony przeciwsłonecznej, nie są tak mocne jak tradycyjne filtry przeciwsłoneczne, ale mogą być pewną alternatywą w niektórych przypadkach.
Pielęgnacja włosów
Oleje do włosów działają przede wszystkim w celu naprawy, odżywienia i ochrony włosów, ale też zmiękczają, ujarzmiają i ułatwiają rozczesywanie. Możesz robić tzw. olejowanie włosów wcierając olej w całe włosy na pół godziny, a następnie umyć odżywką i szamponem.
Przed suszeniem możesz nałożyć olejek na końcówki włosów, aby chronić je przed wysuszeniem i naprawić rozdwojone końcówki.
Jako wykończenie nanieś na włosy po wysuszeniu, aby dodać im blasku, miękkości i elastyczności.
Należy kupować oleje w butelce z ciemnego szkła, które blokuje dostęp promieni słonecznych i spowalnia rozkładanie się produktu. Butelka powinna być wyposażona w pipetę, która jest najbardziej higienicznym i precyzyjnym aplikatorem. Po otwarciu opakowania, olej należy zużyć w ciągu 3 miesięcy lub przechowywać w lodówce.