Olejki eteryczne w salonie kosmetycznym

Jak podnieść jakość usług i zadowolenie klientek

Aromaterapia to popularna część medycyny naturalnej, najogólniej definiowana przez Agencję Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration) jako zastosowanie substancji zapachowych w medycynie i kosmetologii. Jej elementy są coraz częściej wprowadzane do gabinetów kosmetycznych ze względu na korzystne oddziaływanie na nastrój oraz wzmacnianie efektów zabiegowych. Olejki eteryczne mają różnorodne właściwości, wpływają zarówno na ciało jak i na sferę duchową. Ich popularność w kosmetologii jest związana z rosnącym zainteresowaniem kosmetykami naturalnymi opartymi o surowce pozyskiwane z roślin i minerałów.

 

NA CZYM POLEGA AROMATERAPIA

Aromaterapia polega na wprowadzeniu olejków eterycznych przez drogi oddechowe (inhalacje, wąchanie, wdychanie) oraz przez skórę (masaże, kąpiele, kompresy lub preparaty kosmetyczne). Techniki te mogą wzbogacić komponowane indywidualnie rytuały z zakresu kosmetyki i odnowy biologicznej.

Właściwości olejków eterycznych wynikają z niezwykle bogatego składu chemicznego tych surowców. Są one głównym, lecz nie jedynym narzędziem aromaterapii. Olejki eteryczne stosowane w zabiegach leczniczych i w celach profilaktycznych to produkty zapachowe otrzymywane z roślin poprzez destylację z parą wodną lub przez wyciskanie/ prasowanie skórek owocowych. Uzyskuje się je z roślin aromatycznych uprawianych na wszystkich szerokościach geograficznych (np. olejek z drzewa herbacianego z Australii, różany z Bułgarii lub Turcji, jaśminowy z Indii).

Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, która może współtowarzyszyć medycynie klasycznej poprawiając stan fizyczny i psychiczny pacjentów. Swoją rolę może odgrywać również w kosmetologii i odnowie biologicznej.

FORMY TERAPEUTYCZNE W AROMATERAPII

W kosmetyce i kosmetologii powszechnie wykorzystuje się kilka form aromaterapii:

 • inhalacje,
 • ogólne nawanianie pomieszczeń,
 • masaże,
 • kąpiele,
 • okłady,
 • jako składnik preparatów kosmetycznych
Inhalacje aromaterapeutyczne

Polegają na wdychaniu oparów olejków rozpylanych w dyfuzorze. Poleca się je osobom ze schorzeniami narządów wewnętrznych oraz dysfunkcjami natury psychicznej

Nawanianie pomieszczeń

Umieszczanie świec lub dyfuzorów w gabinecie kosmetycznym wywołuje wrażenie zapachowe i podświadome reakcje psychosomatyczne. W zależności od użytego olejku można poczuć odprężenie lub pobudzenie, poprawę koncentracji, obniżenie poczucia lęku i objawów depresji. Reakcja na bodziec zapachowy jest bardzo szybka, różnice w samopoczuciu są zauważalne niemalże natychmiastowo. Zapach obecny w pomieszczeniu sprawia wrażenie przytulności i pozwala na efektywniejszy relaks, co wpływa na ogólną poprawę zadowolenia z usługi.

Masaże

Masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych to najpowszechniejsza technika aromaterapii w kosmetyce. To zabiegi o działaniu leczniczym i relaksacyjnym. Zakres ich stosowania w aromaterapii jest niezwykle szeroki – polecane są w terapii uzależnień, spadku nastroju, stanach lękowych i depresyjnych, a także w różnych dysfunkcjach somatycznych. W zakresie potrzeb i efektów kosmetycznych masaż ma za zadanie pobudzić ukrwienie tkanek, a tym samym polepszyć ich dotlenienie i odżywienie, usprawnić wchłanianie substancji kosmetycznie aktywnych, co stanowi przygotowanie do dalszych zabiegów.

Istnieje wiele wskazań do masażu aromaterapeutycznego, są to m.in.:

 • przemęczenie,
 • napięcie nerwowe,
 • przewlekły stres,
 • złe samopoczucie,
 • problemy ze skórą,
 • obrzęki różnego pochodzenia.
Kąpiele z olejkami eterycznymi

Kąpiele z olejkami eterycznymi w głównej mierze stosowane są w ośrodkach SPA. Takie zabiegi aromaterapeutyczne odprężają, relaksują, korzystnie wpływają na dolegliwości fizyczne i psychiczne. Mogą pomóc m.in. przy stresie, bezsenności, zmęczeniu, infekcjach górnych dróg oddechowych, bólach mięśniowych i chorobach skóry.

Aromaterapia coraz częściej znajduje zastosowanie w gabinetach kosmetycznych ze względu na korzystne oddziaływanie na nastrój oraz wzmacnianie efektów zabiegowych. Olejki eteryczne posiadają różnorodne, zazwyczaj korzystne właściwości. Podstawowym ograniczeniem stosowania zabiegów aromaterapeutycznych jest możliwość wywoływania reakcji alergicznych.

Wiedza z zakresu aromaterapii jest niezbędna do skutecznego i bezpiecznego jej stosowania w kosmetologii oraz odnowie biologicznej. Umiejętne korzystanie może polepszyć renomę salonu kosmetycznego oraz podnieść poziom satysfakcji klientów z zabiegów, a zapach gabinetu stać się może jego sensoryczną wizytówką

Czyste olejki eteryczne Mystery of Nature

Dyfuzory do salonu Mystery of Nature

Przeczytaj jak mieszać ze sobą olejki eteryczne aby osiągnąć synergię w działaniu i wyjątkowy zapach  https://mysteryofnature.pl/blog/jak-mieszac-olejki-eteryczne/

 

Tekst pochodzi ze strony:

https://www.kosmetologiaestetyczna.com/2018/mozliwosci-wykorzystania-aromaterapii-w-gabinecie-kosmetycznym/

 

Minimum 4 characters