Olejki eteryczne i joga

Jak osiągnąć wyższy poziom praktyki jogi i medytacji

Jedną z najbardziej pomocnych metod w ulepszeniu praktykowania jogi jest stosowanie olejków eterycznych i ich silnych aromatów. Joga i aromaterapia idą w parze w poprawie ogólnego samopoczucia. Włączając olejki eteryczne do codziennej praktyki możesz uzyskać korzyści emocjonalne i fizyczne – zwiększając wsparcie emocjonalne i terapię zapewnianą przez jogę.

Joga i medytacja były praktykowane w czasach starożytnych i są stosowane do łagodzenia różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych z powodzeniem do dziś. Olejki eteryczne pozyskiwane z różnych substancji organicznych mają również wiele udowodnionych korzyści zdrowotnych. A połączenie tych metod, może zoptymalizować skuteczność stosowania obu terapii.

Zaobserwowano, że niektóre olejki eteryczne mogą przenieść doświadczenia jogi i medytacji na wyższy poziom, przynosząc większe korzyści dla ciała i ducha. Stosowana do medytacji i łagodzenia stresu, aromaterapia może ożywić, zrelaksować i zapewnić skupienie. W zależności od celów i osobistych preferencji zapachowych, istnieje wiele różnych olejków eterycznych, które należy wziąć pod uwagę w swojej praktyce jogi i medytacji.

Cel praktyki jogi

Otwarcie serca

Wypróbuj olejki eteryczne z geranium, róży, kocanki lub jaśminu. Wszystkie te olejki są związane z czakrą serca, pomagając Ci otworzyć centrum dawania i otrzymywania bezwarunkowej miłości.

Grunt

Użyj wetywerii, drzewa cedrowego, czarnego świerku, cyprysu lub dowolnego innego olejku drzewnego. Te ziemiste olejki na bazie drzew pomogą Ci połączyć się z Twoimi korzeniami w ziemi, wyprowadzić myśli z głowy i przenieść do Twojego ciała.

Łączenie się z Wszechświatem

Wybierz kadzidło, lotos, palo santo, drzewo sandałowe, imbir lub olejek bazyliowy. Te olejki otwierają Twoją czakrę korony, Twoje centrum połączenia z najwyższą jaźnią i boskością.

Zwiększenie kreatywności

Jeden z ulubionych tematów zajęć – olejki do kreatywności to mandarynka, dzika pomarańcza, mięta pieprzowa i jasna szałwia. Te olejki pomagają otworzyć Twoją czakrę sakralną, Twoje centrum kreatywności, emocji i seksualności.

Wzmacnianie intuicji

Eksperymentuj z benzoiną, mastyksem, kadzidłem, rozmarynem lub szałwią, aby uzyskać czakrę trzeciego oka. Jeśli chcesz zagłębić się w temat, poczytaj o użyciu olejków eterycznych w celu zwiększenia siły psychicznej.

Kultywowanie wdzięczności

Wypróbuj olejki z bergamotki, grejpfruta, goździków, jodły białej lub dzikiej pomarańczy, aby uzyskać wdzięczność. Ich zapachy poprawiają nastrój i otwierają się.

Samokontrola

Zdecyduj się na czarny świerk, rumianek rzymski lub ylang ylang, wszystkie oleje, które pomagają rozwiązać problemy z kontrolą.

Otwarcie czakry gardła

Użyj trawy cytrynowej, neroli, jaśminu lub, aby otworzyć swoje centrum mówienia prawdy, bycia widzianym, wyznaczania granic i wyrażania siebie.

Wsparcie dobrego snu

To delikatne, uspokajające olejki, takie jak lawenda, wetyweria i neroli. Idealne na wieczorne zajęcia yinyasa lub yin.

Działanie olejków podczas praktyki jogi

Lawenda

Królowa olejków! Olejek eteryczny z lawendy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, udowodniono, że pomaga się zrelaksować oraz zmniejszyć ból, niepokój i depresję. Dobrze łączy się również z innymi olejkami. Pomaga wprowadzić relaksujący, uspokajający nastrój. Jest często używany podczas savasany pod koniec zajęć, gdy ciała uspokajają się po praktyce.

Ylang Ylang

Kolejny mocny olejek. Znany jest z tego, że zwiększa koncentrację i zmniejsza niepokój – co oznacza, że gdy go wdychasz, możesz zostawić swoje lęki i obawy za drzwiami i skupić się na wewnętrznym uzdrowieniu. Jeśli chodzi o medytację, ylang ylang jest świetnym olejkiem eterycznym, ponieważ pomaga złagodzić stres i depresję. Jest często używany do zwiększenia szczęścia i może być pomocny podczas medytacji w chwilach smutku lub frustracji. Czasami, kiedy po raz pierwszy używasz olejku ylang ylang, może on powodować bóle głowy, więc spróbuj go bardziej rozcieńczyć, jeśli masz ten problem.

Rumianek rzymski

Rumianek to zioło najbardziej odprężające, a rumianek rzymski jest cudownie kojącym, relaksującym ziołem. Jest również niezwykle delikatny, idealny dla osób wrażliwych.

Eukaliptus

Eukaliptus jest potężnym olejkiem eterycznym, do którego warto zwrócić się podczas praktyki jogi ze względu na jego właściwości oczyszczające – poprawia również oddychanie, zwłaszcza podczas kataru lub infekcji zatok Olejek eukaliptusowy jest również często używany w masażu ze względu na jego zdolność do łagodzenia bólu mięśni. To sprawia, że szczególnie dobrze jest używać go pod koniec forsownej praktyki lub ochłodzić się po gorących zajęciach jogi. Jest to również idealny olejek eteryczny, gdy próbujesz ćwiczyć podczas przeziębienia lub alergii.

Mięta pieprzowa

Peppermint budzi i dodaje energii, ale także oczyszcza i pomaga otworzyć umysł na większą świadomość. Mięta pieprzowa może również pomóc w rozstroju żołądka lub bólu głowy. Pobudza do działania i wymagających ćwiczeń, inspiruje do energicznego treningu. W aromaterapii olejek miętowy pomaga stymulować kreatywność, emocje i rozbudzać twoją seksualność. Olejek z mięty pieprzowej ma wiele zalet w praktyce jogi. Jest bardzo stymulujący, więc może pomóc zwiększyć poziom energii, jeśli czujesz się ospała (unikaj go przed snem). Jest również fantastyczny w łagodzeniu bólów mięśni.

Rozmaryn

Rozmaryn działa zarówno uziemiająco, jak i oczyszczająco. Pięknie łączy się z miętą pieprzową i lawendą – z miętą pieprzową pomaga stymulować i uziemiać zmysły, a w połączeniu z lawendą, pomaga uspokoić i stworzyć głębszą świadomość.

Mirra

Mirra to głęboko uduchowiony olejek eteryczny, który ma również pikantny i egzotyczny zapach – używaj go oszczędnie, ale spodziewaj się, że wywrze prawdziwy wpływ! Jeśli chodzi o olejki eteryczne do jogi, mirra doskonale nadaje się do stosowania podczas zajęć oddechowych. Historycznie mirra była używana medycznie i duchowo do rytuałów religijnych przez Egipcjan, Żydów i wczesnych chrześcijan. Olejek jest bardzo uziemiający, co pomoże Ci wejść w odpowiedni nastrój do medytacji. Jest również dobry w łagodzeniu emocji i może być przydatny w okresach wzmożonych emocji złości lub smutku.

Cytryna

Olejek cytrynowy to słoneczny olejek, który otwiera umysł i zwiększa świadomość. To także olejek oczyszczający, super delikatny i idealny dla osób, które chcą się obudzić, ale są wrażliwe na zapachy.

Cyprys

Cyprys to drzewny, uziemiający olejek eteryczny, idealny do ćwiczeń jogi – zwłaszcza, że może pomóc złagodzić bóle i skurcze mięśni. Sprawdzi się jako nuta bazy, gdy sama łączysz olejki. Jeśli chcesz poczuć się odmłodzona po swoich praktykach, cyprys jest jednym z najlepszych olejków eterycznych do jogi – zapewnia zastrzyk energii i pomaga zwiększyć koncentrację. Jeśli przychodzisz na matę, aby robić energetyzujące pozy, olej cyprysowy pomoże ożywić twoje asany, znany ze zwiększania przepływu krwi i zachęcania do pozytywnych emocji, może przynieść korzyści zarówno umysłowi, jak i ciału podczas ćwiczeń.

Drzewo cedrowe

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego jest również doskonały do jogi. Jest uziemieniem i połączeniem, pomagając każdemu głębiej połączyć się ze sobą. Dobrze łączy się również z olejkami cytrusowymi, takimi jak bergamotka i dzika pomarańcza.

Paczuli

Paczula to kolejny grunt, łączący olejek z tradycyjnie „męskim” zapachem. Jest znany ze swojej zdolności do łagodzenia depresji, stresu i lęku oraz wspierania relaksu.

Kadzidło

Kadzidło jest nazywane królem olejków! Przeciwwirusowy i przeciwdrobnoustrojowy, jest również głęboko duchowym olejkiem, pomagającym się obudzić, otworzyć i leczyć. Dobrze komponuje się z wieloma innymi olejkami – niektórzy uważają, że pikantny profil kadzidła jest przytłaczający. Używaj go w bardzo małych ilościach. Rozważając olejki eteryczne do medytacji, kadzidło jest doskonałym wyborem, gdy szukasz czegoś, co uspokoi Twój umysł i pomoże ci się uziemić. Olejek uspokaja i nie powoduje senności, dzięki czemu świetnie nadaje się na poranną lub południową medytację. Jest również często stosowany w leczeniu lęku i uspokojenia umysłu w stresujących chwilach.

Wetyweria

Wetyweria działa głęboko uspokajająco i uziemiająco, dzięki swojej zdolności do wyciszenia umysłu i łagodzenia stanów zapalnych. Vetiver ma działanie chłodzące i jest kolejną dobrą opcją, jeśli nie lubisz zapachów kwiatowych lub cytrusowych w swoim otoczeniu. Posiada przepiękny, mocny, męski zapach. To świetny olejek do stosowania, gdy jesteś zestresowana lub potrzebujesz się zrelaksować po długim dniu. Niektórzy ludzie używają go jako terapii aromatycznej w przypadku problemów z lękiem lub gniewem. Pomaga również w wyczerpaniu i radzeniu sobie z niepewnością lub strachem.

Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa ma wszystkie pobudzające i energetyzujące działanie swoich silniejszych cytrusowych kuzynów (pomarańcza, limonka, cytryna), ale jest mniej oczywista i „dziwaczna”. Użyj go, aby złagodzić bóle głowy spowodowane napięciem lub uciskiem oraz zwalczyć depresję.

Dzika pomarańcza, limonka, mandarynka i grejpfrut

Te olejki eteryczne do jogi nie tylko pachną niesamowicie, ale są pełne związków, które zwalczają infekcje, wzmacniają odporność i dobre samopoczucie, zwiększają poczucie własnej wartości i pewność siebie oraz pobudzają i budzą umysł. Idealnie komponują się na poranne zajęcia jogi!

Bergamotka

Bergamotka ma udowodnione właściwości poprawiające koncentrację i nastrój oraz dobrze łączy się z olejkami uziemiającymi. Jeśli joga jest dla ciebie częścią praktyki duchowej, olejek bergamotowy jest miłym dodatkiem dla Twojej praktyki. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aromaterapią, możesz nie znać tego olejku. Powstaje przez tłoczenie na zimno skórki bergamotki. Ma subtelny zapach pomarańczy, z dużą złożonością. Jeśli pijesz herbatę, zauważysz, że ma ten sam aromat, co herbata Earl Grey, ponieważ używana jest do aromatyzowania tej herbaty. W aromaterapii Bergamota używana jest do leczenia depresji i żalu, poprzez właściwości podnoszące na duchu i może dodać Ci energii w gorsze dni.

Bazylia

Bazylia, podobnie jak olejki cytrusowe, jest przebudzającym, energetyzującym, orzeźwiającym olejkiem, który zwiększa czujność, wspomaga trawienie, a nawet poprawia nastrój.

Palo Santo

Palo Santo jest głęboko związane z praktykami duchowej jogi i jest wspaniałym olejkiem eterycznym, po który można sięgnąć, aby pomóc w głębokiej relaksacji, otworzyć serca lub pracować nad określonymi czakrami. Jest też dobrze znany ze swojej zdolności do pomocy przy atakach paniki, depresji i lęku. Olejek eteryczny Palo Santo pochodzi z południowoamerykańskiego drzewa, którego hiszpańska nazwa oznacza „święte drewno”. Zapach jest drzewny, ale ma pewne dodatkowe złożoności niespotykane w innych olejkach eterycznych z drewna, z nutą cytrusów i mięty. Od wieków stosowany jest w medycynie ludowej do różnych zabiegów i służy do oczyszczania domów ze złej energii. Jest to jeden z nowych olejków stosowanych w aromaterapii, więc nie ma tak wielu dokumentacji jego zastosowań, jak inne olejki z tej listy.

Drzewo sandałowe

Jeśli masz jeden z tych dni, w których Twój umysł jest rozproszony lub Twoje lęki biorą górę, to olejek z drzewa sandałowego skoncentruje Cię na praktyce jogi – pomoże ci zwrócić uwagę z powrotem na Twoje ciało i tę chwilę. Pomaga również wesprzeć wewnętrzny spokój, aby pozbyć się gorączkowych myśli i rozproszeń. Drzewo sandałowe jest podobne do rumianku, ponieważ jest niezwykle delikatne i kojące, ale jest również bardzo centrujące. Jego głębszy, bardziej „drzewny” zapach tworzy również bardziej duchową atmosferę, wspomaga spokój i ukojenie. Jest używany od czasów starożytnych do celów duchowych w wielu różnych religiach i jest często używany w pracy z czakrami. Szukając olejków eterycznych do medytacji, drzewo sandałowe jest doskonałym wyborem, ponieważ jest bardzo uspokajające i pomaga inspirować poczucie wewnętrznego spokoju, pozwalając łatwiej skupić się na oddechu. Jest również dobry do radzenia sobie ze stresem. W buddyzmie uważa się, że zapach drzewa sandałowego jest w stanie przekształcić Twoje pragnienia i pomóc ci zachować czujność podczas medytacji.

Szałwia Muszkatołowa

Olejek eteryczny z szałwii słynie ze swoich zdolności do łagodzenia wahań hormonalnych u kobiet. Pomaga również zmniejszyć stres i jest centrującą, uziemiającą opcją w praktyce jogi. Jest idealny, jeśli potrzebujesz zastrzyku pozytywnej energii w ciągu dnia, świetlista szałwia to olejek podnoszący na duchu. Szałwia zapewnia ulgę w stresie, ale jest również świetna w czasach emocjonalnego zamętu. Może poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii.

Neroli

Olejek eteryczny neroli pozyskiwany jest z kwiatów drzewa gorzkiej pomarańczy. W aromaterapii olejek neroli jest często stosowany w leczeniu stresu, depresji i bezsenności. To sprawia, że jest to świetna opcja, jeśli chcesz używać olejków eterycznych do medytacji. Jest idealny na czasy, gdy stres i inne negatywne emocje zakłócają sen i świetnie nadaje się do medytacji przed snem. Neroli to bardzo silny olejek, który należy rozcieńczyć, co ma znaczenie także ze względu na cenę, ale nawet 2 ml wystarczają na długo.

Jak używać olejki do jogi i medytacji

Rozcieńczone olejki eteryczne można nakładać bezpośrednio na ciało. Można to zrobić samodzielnie, tworząc mieszankę olejków eterycznych przy użyciu oleju bazowego (nośnikowego) np. oleju ze słodkich migdałów. Popularne miejsca do nakładania olejków eterycznych do jogi to nadgarstek, szyja, za uszami, skronie lub czubek głowy.

Uwaga: jeśli masz wrażliwą skórę, przed użyciem należy wykonać test płatkowy. Ponadto należy unikać przedostawania się olejków eterycznych na matę, ponieważ mogą one degradować materiał i zmniejszać lepkość. Upewnij się, że nie nakładasz na żadne części ciała, które będą dotykać maty.

Stwórz olejek eteryczny w sprayu

Jeśli szukasz krótkotrwałego wzmocnienia zapachów do aromaterapii, możesz stworzyć spray z olejkiem eterycznym, który rozpyli olejki powietrzu przed lub w trakcie praktyki jogi. Chociaż istnieje wiele gotowych mgiełek, które możesz kupić, tworzenie własnego, spersonalizowanego zapachu jest łatwe, gdy posiadasz olejki.

Wybierz swoje ulubione zapachy z powyższej listy. Weź czystą butelkę z rozpylaczem i napełnij ją wodą destylowaną lub przefiltrowaną. Następnie dodaj łącznie 10-20 kropli ulubionych olejków eterycznych. Pozostaw mieszaninę na około 24 godziny, aby różne zapachy się ze sobą wymieszały

Czyste olejki eteryczne Mystery of Nature

Użyj dyfuzora

Dyfuzory do aromaterapii szybko stały się jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania olejków eterycznych do jogi i medytacji. Łatwy w użyciu i dostępny w różnych stylach dla różnych budżetów, dyfuzor rozprasza zapach olejku eterycznego w powietrzu, dzięki czemu możesz czerpać korzyści podczas ćwiczeń. Dyfuzory ultradźwiękowe stały się niezwykle popularne, ponieważ wykorzystują wodę, która nie tylko zapewnia korzyści aromaterapeutyczne olejku, ale także pomaga w nawilżaniu pomieszczenia.

Piękne dyfuzory Mystery of Nature

Ręcznik do ochłodzenia

Po zakończeniu praktyki jogi, zwłaszcza po intensywnych zajęciach z gorącej jogi, odświeżającym sposobem na ochłodzenie jest użycie wilgotnego ręcznika z odrobiną olejku eterycznego. Lawenda, mięta i eukaliptus są powszechnie używane i są świetnym sposobem na odświeżenie się po treningu. Możesz również nałożyć go na twarz podczas savasany, aby osiągnąć głębszy poziom relaksu.

Czyszczenie maty

Spraye do maty do jogi z olejkami eterycznymi doskonale nadają się do praktyki jogi, ponieważ pomagają w naturalnym czyszczeniu, zmniejszając ilość toksyn w środowisku oraz działając bakteriobójczo na matę.

Aby zrobić spray z olejkami eterycznymi do jogi, będziesz potrzebować:

  • Butelka z rozpylaczem (najlepiej szklana)
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego lub olejku eukaliptusowego
  • 10 kropli olejku lawendowego
  • woda destylowana

W butelce ze spryskiwaczem wymieszaj olejek z drzewa herbacianego lub olejek eukaliptusowy oraz olejek lawendowy. Następnie dodaj wodę destylowaną. Delikatnie wstrząśnij i spryskaj matę do jogi. Pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Odwróć matę i powtórz!

„Praktykuje się jogę i ajurwedę, aby połączyć ciało, umysł i ducha, by działały jako jedna całość. Zasadniczo to właśnie robią olejki eteryczne – działają na różne sposoby, aby osiągnąć ten sam efekt. Używane razem mogą być naprawdę potężne i przenieść praktykę jogi na nowy, wyższy poziom.”

Suzanne R Banks – aromaterapeutka, uzdrowicielka energii, perfumiarz botaniczny, autorka książki „Revelation! Reveal Your Destiny with Essential Oils”.

 

Tekst napisany na podstawie materiałów ze stron dotyczących jogi i aromaterapii

https://quintis.com.au/about/

https://www.theyoganomads.com/incorporate-essential-oils-into-your-yoga-classes/

https://blog.whimsyandwellness.com/essential-oils-for-yoga-meditation-the-instructors-guide-to-using-yoga-oils-in-the-studio-and-online-6-diy-recipes/

 

Minimum 4 characters