Relaksujące olejki eteryczne

Współczesne życie jest pełne problemów i stresorów, które często mogą wywoływać powszechnie doświadczane poczucia wyobcowania lub strachu, znane również jako „stres” lub „niepokój”. Chociaż nieprzyjemny, ten stan psychiczny jest zwykle normalną reakcją organizmu na postrzegane zagrożenie i jest fizjologicznie nazywany reakcją „walcz lub uciekaj”: nasze tętno wzrasta, puls przyspiesza, krew zostaje skierowana do naszych mięśni i gwałtowny wzrost hormonów w tym kortyzol jest uwalniany, gdy nasze ciało przygotowuje się do stawienia czoła lub ucieczki przed niebezpieczeństwem. W przypadkach klinicznych ta reakcja na stres może być nienormalnie nasilona lub trwać przez dłuższy czas, wpływając na codzienne funkcjonowanie.

Od początku XX wieku aromaterapeuci wykorzystali kuszące aromaty i cenne właściwości różnych olejków eterycznych do leczenia dolegliwości psychicznych. Wiadomo, że synergia między ogromną liczbą składników chemicznych w olejkach ma pozytywny wpływ na nastrój, nastawienie i ogólny stan psychiczny. Olejek eteryczny z lawendy jest dobrze znanym tego przykładem; wielu doświadczyło kojącej, uspokajającej, podnoszącej na duchu jakości czarującego zapachu lawendy.

Obecnie istnieje wiele zgromadzonych badań dotyczących wpływu olejków eterycznych na stres, lęk i związane z nimi problemy, w tym bezsenność i depresję. Niektóre z olejków eterycznych, które znane są ze swoich właściwości uspokajających, przeciwlękowych i wymieniane w aromaterapii to

 • Olejek eteryczny z lawendy
 • Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego
 • Olejek eteryczny z cytryny
 • Absolut różany
 • Olejek eteryczny z geranium różowego
 • Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej
 • Olejek eteryczny z bergamotki
 • Olejek eteryczny z drzewa sandałowego
 • Olejek eteryczny z kolendry
 • Olejek eteryczny ze słodkiego majeranku
 • Olejek eteryczny z gorzkiej pomarańczy
 • Olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy
 • Olejek eteryczny Ylang Ylang

Ponadto składniki olejków eterycznych odnotowane w badaniach naukowych ze względu na ich działanie uspokajające, relaksujące, uspokajające lub kojące mięśnie, gdy są wdychane z powietrza lub wchłaniane przez stosowanie miejscowe, obejmują:

 • Limonen (występujący w cytrynie, pomarańczy, limonce, bergamocie i innych cytrusowych olejkach eterycznych)
 • Linalool (występujący w olejkach eterycznych z lawendy, bergamotki, ylang ylang, szałwii muszkatołowej, drewna Ho – cynamonowiec kamforowy, bazylii i rozmarynu)
 • Octan linalylu (występujący w olejkach eterycznych z lawendy, bergamotki i szałwii muszkatołowej)
 • Cytronellol (występujący w olejkach eterycznych Citronella, Geranium, Rose Geranium i Eukaliptus)
 • Geraniol (występujący w olejkach eterycznych Citronella, Geranium, Rose Geranium i Palmarosa)

Aromaterapia wykorzystuje swoiste właściwości czystych olejków eterycznych, aby uzyskać pozytywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka. Siła zapachu jest szczególnie przydatna w codziennych doświadczeniach stresu, niepokoju lub zmartwień, ponieważ uziemia nas i przenosi z powrotem do chwili obecnej, zamiast gubić się w rozproszonych myślach i przerażających fantazjach. Opierając się na świecie aromatów i wpływając na reakcję organizmu za pomocą technik takich jak masaż, inhalacja, nawanianie i inne rytuały, można stworzyć stan odprężenia i równowagi w obliczu negatywnych myśli lub uczuć.

MASAŻ DLA RELAKSU CIAŁA I UMYSŁU

Masaż aromaterapeutyczny to skuteczny sposób na ukojenie umysłu poprzez wykorzystanie dobrodziejstw połączenia ciało-umysł. Nagromadzenie stresu i niepokoju może prowadzić do powstawania miejsc napięcia w obszarach takich jak czoło, szyja, nadgarstki, ramiona, dolna część pleców i stopy, które mogą objawiać się bólami, sztywnością i bolesnością. Masowanie i pielęgnacja ciała przy użyciu terapeutycznych olejków eterycznych i olejków nośnikowych często może wywołać głęboki relaks i uwolnić nas od codziennych niepokojów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu masaż to praktyka, która nie musi być wykonywana wyłącznie przez partnera lub osobę prowadzącą terapię masażu. Automasaż, jako codzienny rytuał, jest skutecznym sposobem na złagodzenie napięcia i osiągnięcie spokoju poprzez zwrócenie uwagi z powrotem na ciało i chwilę obecną. Leżąc w wygodnej pozycji na macie lub odchylając się na krześle, palcami i płaskimi, otwartymi dłońmi nałóż jedną z poniższych mieszanek długimi, szybkimi ruchami, aby ucisnąć mięśnie, które są zmęczone lub napięte. Ten ruch jest znany jako „Effleurage” w masażu aromaterapeutycznym i pomaga powoli rozgrzać i rozluźnić mięśnie. Następnie palcami i kciukiem „ugniataj” wszystkie obszary napięcia, silnym, ale wygodnym uciskiem, powolnym i stałym ruchem.

Aby pomóc w napięciowych bólach głowy lub migrenach, delikatnie masuj kark, skronie, skórę głowy i mięśnie ramion. Lekkimi ruchami opuszkami palców i praktycznie bez nacisku masuj policzki, czoło i obszar między oczami. Tę technikę można również wykonać na innych obszarach ciała i jest to wspaniały sposób na delikatne przenoszenie uwagi na stan fizyczny ciała, z dala od wewnętrznych niepokojów.

ZAPACH DLA RELAKSU CIAŁA I UMYSŁU

Uważa się, że zmysł węchu jest silnym bodźcem regulacji emocji; dlatego ulubiony zapach z dzieciństwa (np. mięta pieprzowa lub świeżo upieczone ciasteczka) może wywoływać poczucie komfortu, podczas gdy inne (np. zapach sali szpitalnej) mogą wywoływać uczucie smutku, niepokoju lub paniki. Rzeczywiście, inhalacja pozostaje jedną z najpopularniejszych metod aromaterapii i podawania olejków eterycznych. Po prostu wdychając lub rozpylając olejki, można stworzyć osobistą przestrzeń – relaksującą,  spokojną i wolną od zmartwień.

Inhalacja może być szczególnie pomocna dla osób cierpiących na bezsenność lub niespokojnych dzieci, mających problemy z zaśnięciem. W każdym przypadku należy podjąć kroki, aby zadbać o higienę snu i stworzyć codzienne rytuały. Obejmuje to ustalenie rutyny nocnej, zapewnienie odpowiedniej ilości godzin snu każdej nocy oraz ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych i telewizorów przed snem. Olejki eteryczne znane ze swojego działania uspokajającego obejmują olejki eteryczne z lawendy, rumianku rzymskiego, majeranku, ylang ylang, drzewa sandałowego i szałwii muszkatołowej. Wprowadź je na pół godziny przed snem, aby stworzyć spokojną atmosferę zapewniającą spokojny sen.

Medytacja lub modlitwa to praktyka, którą wiele osób uważa za przydatną dla relaksu. Olejki eteryczne mogą wzmocnić sesję medytacyjną lub duchową, pomagając skupić się na zmysłach, wspierając w ten sposób uważność. Mogą również pomóc ugruntować umysł, złagodzić nadpobudliwe stany psychiczne, wyeliminować zmartwienia, a także zapewnić poczucie odpowiedniej perspektywy i wdzięczności. Aby wykonać prostą praktykę uważności z olejkami eterycznymi, znajdź ciche miejsce i usiądź (na krześle lub macie) w wygodnej, ale uważnej pozycji. Zamknij oczy i zwróć uwagę na powstający zapach i przyjmij wszelkie myśli i wspomnienia, które do Ciebie przychodzą. Jeśli pojawią się jakiekolwiek negatywne myśli lub uczucia, po prostu je zaakceptuj, pozwól im przeminąć i delikatnie wróć z powrotem do zapachu. Kilka minut tego prostego ćwiczenia świadomości może znacznie zmniejszyć stres i uspokoić pobudzony umysł.

AROMATERAPEUTYCZNA KĄPIEL DLA RELAKSU CIAŁA I UMYSŁU

Kąpiele aromaterapeutyczne mogą stanowić cudowny element codziennych rytuałów relaksacyjnych. Odmładzająca kąpiel z ciepłą wodą zawierającą olejki eteryczne i inne odżywcze składniki roślinne działa jak sposób na oczyszczenie i odnowę ciała i umysłu, eliminując myśli o strachu i zmartwieniach. Rytuały kąpielowe były stosowane już przez starożytne cywilizacje. Na przykład starożytni Rzymianie stworzyli okazałe, przypominające SPA komnaty zwane termami, służące do kąpieli, relaksu i spotkań towarzyskich. Te eleganckie konstrukcje zdobiły ogromne łaźnie parowe, starożytne sauny i urządzenia do masażu pachnącymi olejkami. Rzymianie poświęcali dużo czasu na kąpiel, ponieważ wierzyli, że jest to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Podobnie jak w starożytności, kąpiel z olejkami może być potraktowana jako cenny czas na odstresowanie psychiczne, przywrócenie utraconej energii i uspokojenie ducha. Kąpiel przed snem może być doskonałym sposobem na odseparowanie się od codziennych zmartwień i przygotowanie umysłu do odpoczynku i snu. Eksperymentuj ze świecami, solami do kąpieli, olejkami do kąpieli, aby urozmaicić kąpiel. Dla tych, którzy nie mają czasu lub wanny, można również skorzystać z prostego moczenia stóp, aby stworzyć relaksujące doznania przypominające SPA.

Olejki na relaks i spokojny sen
 • Olejek lawendowy – 3 krople
 • Olejek geraniowy – 1 kropla
 • Olejek z kadzidła – 1 kropla
Olejki na medytację i modlitwę
 • Olejek z drzewa sandałowego – 2 krople
 • Olejek z kadzidła – 2 krople
 • Olejek Ylang Ylang – 2 krople

Czyste olejki eteryczne Mystery of Nature

Dyfuzory ultradźwiękowe Mystery of Nature

Do masażu i kąpieli zawsze rozcieńczaj olejki wybranym olejem nośnikowym np olejem ze słodkich migdałów Mystery of Nature

Artykuł pochodzi ze strony New Directions Aromatics : https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/articles/aromatherapy-recipes-for-relaxation.html

Minimum 4 characters