Jak mieszać olejki eteryczne

Mieszanie olejków eterycznych to bardzo twórcza i satysfakcjonująca czynność, ale uwaga – może przerodzić się w nałóg!

Chociaż sama liczba olejków eterycznych i możliwość ich kombinacji mogą wydawać się przytłaczające, przy wsparciu teorii, odrobiny intuicji i kreatywności, tworzenie własnych mieszanek olejków eterycznych jest bardzo zajmującym zadaniem. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest złagodzenie konkretnej dolegliwości, czy stworzenie czarującego zapachu, po przeczytaniu tego tekstu na pewno sobie poradzisz!

Przy tym wysoce kreatywnym przedsięwzięciu, możesz kierować się zarówno intuicją, jak i klasyfikacjami, które dopasowują olejki eteryczne do ich aromatów lub indywidualnych cech. Olejki eteryczne można podzielić na kategorie pod względem ich rodziny zapachowej np. kwiatowe kontra drzewne, szybkość parowania np. nuta górna vs. nuta środkowa oraz właściwości leczniczych np. uspokajające vs. energetyzujące.

Jeśli wykażesz się cierpliwością, Twoje umiejętności i zrozumienie wymagane do tworzenia zrównoważonych, harmonijnych i przyjemnych mieszanek, będą się rozwijać i doskonalić w czasie, a więc nie martw się, wszystko przed Tobą!

TEORIA MIESZANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Po co w ogóle mieszać olejki eteryczne? Olejki eteryczne to lotne esencje aromatyczne roślin, które są naturalnie złożone w swoim składzie. Ta złożoność nie tylko tworzy bogate, unikalne aromaty, ale także zupełnie nowe właściwości mieszanki, nazywane w aromaterapii synergią.  Kiedy olejki eteryczne wchodzą ze sobą w interakcję, mogą wywołać superszybki efekt, którego nie osiągnie żaden pojedynczy olejek eteryczny.

Synergia oznacza, że ​​olejki eteryczne są silniejsze w połączeniu, niż gdy działają samodzielnie. Mieszanie niektórych olejków eterycznych może uwolnić kuszące zapachy i efekty terapeutyczne, które mogą różnić się od indywidualnych cech każdego olejku eterycznego.

KLASYFIKACJA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Na przestrzeni dziejów aromaty i olejki eteryczne były grupowane i klasyfikowane na wiele różnych sposobów. Te grupy pomagają nam zrozumieć proste pytanie: „Które olejki eteryczne dobrze się ze sobą łączą?”. Zmieszanie ze sobą niezgodnych olejków, poza uzyskaniem słabego zapachu, może zmniejszyć ich działanie terapeutyczne. Jednak tworzenie doskonale wyważonej i harmonijnej mieszanki, może być doskonale terapeutyczne, a także niezwykle ekscytujące.

Klasyfikacja oparta na rodzinie zapachów

W przemyśle perfumeryjnym zapachy są często opisywane i przedstawiane za pomocą kolorowych kół zapachowych lub aromatycznych. Te ramy, takie jak popularny model opracowany przez angielskiego historyka Michaela Edwardsa, próbują pogrupować różne zapachy w nadrzędne „rodziny” w oparciu o ich wyjątkową naturę i doznania percepcyjne. Podstawowa teza jest taka, że zapachy z tej samej rodziny są bardziej kompatybilne i lepiej się ze sobą łączą.

Prostym sposobem mieszania, w oparciu o tę teorię, jest wybranie olejków eterycznych z tej samej rodziny zapachów. Ponieważ tożsamości chemiczne tych olejów są ze sobą ściśle powiązane, powinny one zasadniczo być ze sobą zgodne. Inną techniką jest wybranie olejków eterycznych z dwóch rodzin zapachów, o których wiadomo, że dobrze się ze sobą łączą. Na przykład mięta pieprzowa, która jest olejkiem miętowym, będzie się dobrze mieszać z olejkami cytrusowymi, jak grejpfrut lub olejkiem drzewnym, takim jak sosna lub cedr.

RODZINA AROMATU DOBRE MIESZANKI
Cytrusowe z większością aromatów -kwiatowe, miętowe, pikantne, drzewne
Kwiatowe cytrusowe, pikantne, drzewne
Ziołowe miętowe, drzewne
Kamforowe cytrusowe, pikantne, drzewne, ziemne, ziołowe
Miętowe cytrusowe, drzewne, ziołowe, ziemne
Pikantne kwiatowe, drzewne, cytrusowe
Żywiczne / Piżmowe cytrusowe, kwiatowe
Drzewne kwiatowe, ziołowe, miętowe, pikantne, cytrusowe
Ziemne drzewne, miętowe
Klasyfikacja oparta na szybkości parowania

Ta technika kategoryzuje olejki eteryczne na podstawie analogii skali muzycznej. Zarówno perfumy jak i olejki eteryczne zazwyczaj umieszcza się w trzech nadrzędnych „nutach”, z których każda przedstawia inną charakterystykę i szybkość parowania.

Nuta głowy to olejek eteryczny, który ma niską masę cząsteczkową i dlatego jako pierwszy uderza w receptory węchowe, gdy wdychasz aromatyczną mieszankę. Ona jedynie zapowiada charaktery zapachu, bo paruje dość szybko, co powoduje, że aromat mieszanki ewoluuje i sprawia, że ​​inne nuty są znacznie bardziej wyczuwalne.

Tempo parowania nuty środkowej, czyli nuty serca nie jest tak wysokie, jak nuty głowy, ale nadal jest szybsze niż nuty bazowej. Ta środkowa nuta działa jako niezbędny „pomost” między lżejszymi i cięższymi olejkami w mieszance, wprowadzając poczucie harmonii, symfonii, bogactwa i równowagi.

Nuta podstawowa, czyli nuta bazy odnosi się do olejku eterycznego o najwyższej masie cząsteczkowej, w wyniku czego odparowanie trwa znacznie dłużej. Ponadto zatrzymuje i utrwala pozostałe elementy mieszanki, dzięki czemu zapach jest bezpieczniejszy, bardziej wiążący i trwalszy. Jej woń może być wyczuwalna nawet po kilku dniach od aplikacji np. na tkaninach. To ona też nadaje zapachowi ostatecznego charakteru.

NUTA PERFUM SZYBKOŚĆ PAROWANIA OLEJKI ETERYCZNE
górna 0.5 – 3 godzin olejki cytrusowe, eukaliptus, lawenda, olejki miętowe, petitgrain, sosna, rozmaryn, szałwia
środkowa 2 – 4 godzin pieprz czarny, pączek goździków, cynamon, igła jodły, geranium, majeranek, mirra, palmarosa, absolut róży
baza do kilku dni cedr, kadzidło, waleriana, wetiweria, paczula, drzewo sandałowe

 

Korzystając z teorii nut perfum, możemy tworzyć zapachy lub mieszanki, które emanują preferowanymi cechami. Na przykład wybór olejku spośród wszystkich trzech nut perfum (górna, środkowa i bazowa) może pomóc w stworzeniu bardziej złożonej, dobrze opracowanej mieszanki, która z czasem wzmacnia się i rozwija. Natomiast wybór olejków w ramach tej samej nuty perfumowej może spowodować powstanie bardziej jednorodnej mieszanki o jednolitym zapachu i działaniu.

Klasyfikacja oparta na właściwościach terapeutycznych

Poza zapachem, olejki eteryczne są również dobrze znane ze swoich właściwości terapeutycznych. Na przykład uważa się, że olejki eteryczne, takie jak lawenda, ylang ylang i waleriana, mają wyraźne właściwości uspokajające, które mogą łagodzić niepokój i wywoływać sen lub relaks. Z drugiej strony uważa się, że olejki takie jak cytryna, słodka pomarańcza czy mięta pieprzowa są bardziej stymulujące, wprowadzając bardziej energetyczną i żywą atmosferę.

Dla tych, którzy chcą stworzyć mieszankę ściśle leczniczą, pomocne może być poznanie, w jaki sposób można pogrupować olejki eteryczne według ich korzystnych właściwości.

 

WŁAŚCIWOŚCI / KORZYŚCI NAZWA OLEJKU ETERYCZNEGO
Afrodyzjaki szałwia muszkatołowa, lawenda, mandarynka, gałka muszkatołowa, róża, drzewo różane, drzewo sandałowe, wetiweria
Przeciwzapalne goździkowiec, imbir, kocanka, pomarańcza, rumianek rzymski, kurkuma
Antyseptyczne/Przeciwdrobnoustrojowe cynamon, cytronella, eukaliptus, cytryna, rozmaryn, drzewo herbaciane
Tonizujące wrotycz pospolity, cedr, jagoda jałowca, majeranek, paczula, sosna, świerk, ylang ylang
Uspokajające bergamotka, kadzidło, geranium, jaśmin, lawenda, cytryna, neroli, ylang ylang, waleriana
Wiatropędne bergamotka, kadzidło, geranium, jaśmin, lawenda, cytryna, neroli, ylang ylang, waleriana
Detoksykujące cyprys, cytryna, koper włoski, jałowiec, palmarosa, paczula, mięta pieprzowa
Pobudzające eukaliptus, imbir, grejpfrut, cytryna, limonka, mięta pieprzowa, rozmaryn, słodka pomarańcza
Podnoszące na duchu bergamotka, kadzidło, lawenda, limonka, rumianek rzymski, rozmaryn, ylang ylang

 

Ten rodzaj pogrupowania ułatwia zorientowanie się, które olejki eteryczne można łączyć, aby uzyskać określoną korzyść. Jeśli chcesz stworzyć mieszankę, która sprzyja relaksacji i łagodzi stres, możesz wybrać olejki eteryczne, które działają uspokajająco lub podnoszą na duchu jak np. Bergamotka i unikać tych, o których wiadomo, że są szczególnie stymulujące lub energetyzujące jak imbir lub grejpfrut. Podobnie, aby stworzyć naturalnie zmysłową mieszankę do masażu, która pomaga wzmocnić i rozbudzić zmysłowe pragnienia, szczególnie pomocne mogą być olejki afrodyzjakowe, takie jak szałwia muszkatołowa lub drzewo sandałowe.

JAKI MODEL WYBRAĆ?

Często mówi się, że mieszanie olejków eterycznych jest zarówno sztuką, jak i nauką, ale jeśli któraś z metod  ma dla Ciebie większy sens lub osobiście przemawia do Ciebie w inny sposób, możesz wybrać ją zamiast innych. Różne modele można również łączyć w kreatywny sposób. Na przykład możesz wybrać górną, środkową i bazową nutę, które należą do jednej rodziny zapachów lub mają jeden efekt terapeutyczny.

Często zauważysz, że różne receptury będą miały pewien poziom zróżnicowania, jeśli chodzi o grupowanie. Wynika to ze złożoności i subiektywności, która jest samą naturą olejków eterycznych, i czasami umieszczenie ich w jednej  kategorii może być trudne. Dlatego niektóre olejki można sklasyfikować zarówno jako nutę bazy jak i nutę serca – jak olejek z czarnego pieprzu, a inne mogą być zarówno uspokajające, jak i pobudzające umysł np. olejek cytrynowy.

PRAKTYKA MIESZANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Bezpieczeństwo

Kreatywne mieszanie olejków eterycznych jest tak przyjemną czynnością, że łatwo zapomnieć, że te naturalne olejki eteryczne mogą szkodzić, jeśli są stosowane nieprawidłowo lub bez odpowiednich wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.

Uważaj, aby uniknąć rozlania, ponieważ czyste i nierozcieńczone olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia w przypadku kontaktu ze skórą, a także mogą potencjalnie uszkodzić lub poplamić niektóre materiały i powierzchnie, takie jak guma, dywany, meble lub ubrania. Olejki eteryczne mogą również podrażniać oczy, dlatego staraj się zachować odpowiednią odległość podczas mieszania i zamykaj butelki, gdy nie są używane.

Ponieważ informacje dotyczące bezpieczeństwa dotyczące różnych olejków eterycznych mogą się różnić, ważne jest, aby przed użyciem każdego olejku zapoznać się z indywidualnymi środkami ostrożności.

Akcesoria

Podstawowe wyposażenie potrzebne do mieszania olejków to:

  • Buteleczki ze szkła bursztynowego lub kobaltowo-niebieskiego o preferowanym rozmiarze od 2 ml do 60 ml
  • Szklane zakraplacze
  • Paski testowe perfum (nie jest to konieczne)
  • Etykietki lub naklejki
  • Marker

Pamiętaj, że czyste olejki eteryczne nie powinny być przechowywane w plastikowych butelkach i mogą również uszkodzić gumowe końcówki. Dostępne są szklane zakraplacze do olejków eterycznych i najlepiej jest używać pojedynczych zakraplaczy, aby uniknąć mieszania się różnych olejków.

Dobór olejków eterycznych

Wybieraj takie które lubisz, pamiętaj, że nie ma jednego sposobu wykorzystania lub zastosowania różnych kategoryzacji, a ponadto można je wszystkie połączy ze sobą w celu dostosowania do określonego celu.

Ten krok jest bardzo kreatywnym i oczyszczającym procesem, więc odkrywaj różne możliwości i kombinacje, używając wyobraźni, aby wizualizować i doświadczać efektu końcowego. Liczbę olejków eterycznych można zawsze zawęzić później.

Poznaj i powąchaj każdy olejek eteryczny

Zapoznanie się z indywidualnymi zapachami olejków eterycznych jest ważnym krokiem poprzedzającym właściwe mieszanie. Cząsteczki olejku szybko przemieszczają się do receptorów węchowych w jamie nosowej. Tutaj informacje są rejestrowane i wysyłane do mózgu, w tym do zestawu struktur zwanych układem limbicznym. Za regulację emocji i wspomnień odpowiada układ limbiczny, z tego powodu zapach może być silnym czynnikiem pobudzenia pamięci, a czasem intensywnym emocjonalnie przeżyciem.

Jeśli chcesz, możesz zanotować kilka słów, które od razu przychodzą Ci do głowy podczas wąchania. Na przykład możesz zadać sobie pytanie:

  • Jaka jest moja początkowa reakcja na ten aromat?
  • Czy to jest pozytywne, negatywne czy neutralne?
  • Jakie słowa mogą to opisać? Jak się czuje?

Następnie zrób krótką przerwę przed wdychaniem kolejnego pożądanego olejku, aby nie zmęczyć zmysłu węchu. Dzięki temu procesowi możesz zawęzić zakres i wybrać, które olejki eteryczne, według Ciebie, stworzą mocne, harmonijne i przyjemne połączenie po ich zmieszaniu. Początkującym zwykle zaleca się mieszankę trzech olejów.

Stwórz swoją mieszankę olejków eterycznych

Następnym krokiem jest małe eksperymentowanie, aby odkryć idealne proporcje potrzebne dla każdego olejku, aby zapach był harmonijny i dobrze wyważony. Nie ma jednego sposobu na zachowanie proporcji,  początkowo można spróbować stosunku 1: 1: 1; innym popularnym stosunkiem jest 3: 5: 2, który odnosi się do nuty  górnej, środkowej i bazy w tej kolejności. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na ten drugi stosunek i chcesz, aby Twoja mieszanka składała się łącznie z 20 kropli olejku, zmieszaj 6 kropli swojej nuty górnej, 10 kropli nuty środkowej i na koniec 4 krople nuty bazowej.

Dodawaj swoje olejki kropla po kropli do szklanej butelki, kierując się nie tylko preferowanym stosunkiem, ale także intuicją, ponieważ aromat mieszanki zmienia się, nabierając charakterystycznego kształtu. Czasami może pojawić się pokusa, aby dodać jeszcze jedną kroplę … Aby tego uniknąć, od czasu do czasu zrób sobie małą przerwę, a potem zdecyduj czy już wystarczy danego olejku.

Przechowywanie i używanie mieszanki olejków eterycznych

Po stworzeniu idealnej mieszanki nadszedł czas, aby zamknąć i oznaczyć szklaną butelkę, umieścić ją w chłodnym, ciemnym miejscu i pozwolić jej dojrzewać przez 2-5 dni. W tym czasie zachodzi proces, w którym składniki każdego olejku osiadają, wchodzą ze sobą w interakcję i przekształcają się w ostateczny aromat.

Właściwe przechowywanie mieszanki jest ważne, aby zapewnić jej dłuższą trwałość, najlepszym sposobem na przechowywanie mieszanek czystych olejków eterycznych jest butelka z ciemnego szkła  z dopasowaną zakrętką z wbudowanym kroplomierzem, z dala od wilgoci, ciepła i światła słonecznego. Dla bezpieczeństwa, szczególnie olejki cytrusowe można trzymać w lodówce.

Czyste olejki eteryczne Mystery of Nature

 

Pojęcie synergii w aromaterapii odnosi się do wzajemnie wzmacniającego działania niektórych olejków eterycznych, gdy są one zmieszane razem w odpowiednich proporcjach. Nie idź na kompromis w kwestii jakości – kupuj swoje olejki od godnej zaufania firmy lub dostawcy. Sprawdź, czy oferują w 100% czyste, naturalne i nieskażone dodatkami syntetycznymi produkty. Zawsze zachowuj zasady bezpieczeństwa – ważne jest, aby czerpać korzyści z olejków eterycznych, stosując je w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Nigdy nie używaj ich w stanie nierozcieńczonym, wykonaj test skórny przed użyciem, uwzględniaj wiedzę na temat efektów działania słońca po użyciu oraz naturalnych alergenów, zawartych w olejku.

 

 

Informacje pochodzą z materiałów:

https://www.newdirectionsaromatics.com/

https://www.aromaweb.com/

Minimum 4 characters